Logo Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix im. Henryka Ruszczyca

Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Larix"
im. Henryka Ruszczyca
Organizacja Pożytku Publicznego KRS 0000163353

Larix

Dla bibliotek

Informacje dla bibliotek

Zapraszamy wszystkie biblioteki publiczne do nieodpłatnego wzbogacenia zbiorów bibliotecznych o pozycje książkowe w formie cyfrowej książki mówionej. Książki te zostały nagrane przez nasze stowarzyszenie w ramach różnych projektów realizowanych od 2007 r. Wszystkie książki nagrywane są w szyfrowanym formacie mp3, w ramach licencji ustawowej. Zgodnie z prawem mogą ich słuchać wyłącznie osoby niewidome.

Współpraca z nami daje gwarancję, że kilka razy w roku będziecie Państwo mogli otrzymywać kolejne książki i w ten sposób nieustannie wzbogacać zbiory cyfrowych książek mówionych przeznaczonych dla osób niewidomych i słabowidzących. Dzięki zdobywanym przez nas środkom nagrywamy i udostępniamy bibliotekom nieodpłatnie około 100 książek rocznie. Jesteśmy obecnie jedyną instytucją w Polsce, która udostępnia cyfrowe książki mówione na tak dużą skalę. Dzięki współpracy z naszym Stowarzyszeniem będziecie Państwo mogli co roku proponować niewidomym czytelnikom wiele nowych pozycji nie uszczuplając własnych zasobów finansowych, o które bardzo dziś trudno.

Książki udostępniane są bezpłatnie wszystkim bibliotekom publicznym, które po wcześniejszym kontakcie z nami przyślą na adres Stowarzyszenia wystarczającą ilość płyt dvd oraz odeślą załączony protokół potwierdzający odbiór książek (protokół sporządzany jest w dwóch kopiach). Po rozpoczęciu współpracy z naszym Stowarzyszeniem, biblioteka jest informowana o nowych projektach drogą listowną oraz elektroniczną. Ponadto planujemy także rozbudować sposób przekazywania książek o możliwość pobierania ich z internetu - z naszej strony.

Do korzystania z książek potrzebny jest specjalny odtwarzacz, który umożliwi odczytywanie zakodowanego formatu mp3. Dla osób niewidomych takie urządzenie jest dofinansowane przez Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie w ramach realizowanych programów.

Od 2013 roku nasze Stowarzyszenie przekazuje bibliotekom także odtwarzacze umożliwiające osobom niewidomym słuchanie cyfrowych książek mówionych. Prosimy zaglądać do działu "Projekty".

Wszystkich zainteresowanych bibliotekarzy prosimy o kontakt z p. Agnieszką Kwolek - tel. 22 559 09 41 lub o kontakt e-mailowy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
W dziale "Do pobrania" znajduje się katalog książek nagranych dotychczas przez Stowarzyszenie "Larix".

Logo PFRON

Logo MKiDN
Logo NCK
Logo Mazowsze